فونت کالیبری عامل عزل نخست وزیر پاکستان شده

فونت کالیبری عامل عزل نخست وزیر پاکستان شده

 

 

چند هفته پیش، فونت کالیبری مایکروسافت، به‌عنوان مدرک علیه نخست‌وزیر پاکستان، نواز شریف و خانواده‌اش در پرونده فساد مالی مورد استفاده قرار گرفت. در بخشی از حکم دادگاه دیوان عالی پاکستان اعلام شد که وی دیگر صلاحیت ماندن در مقامش را ندارد.

 

 قضیه از کجا شروع شد

 

آوریل سال ۲۰۱۵، حدود ۱۱.۵ میلیون برگه سند از موسسه‌ی حقوقی موساک فونسکا در پاناما به بیرون درز کرد که نشان می‌داد چگونه شمار زیادی از ثروتمندترین و تاثیرگذارترین افراد در سراسر دنیا، با استفاده از گریزگاه‌های مالیاتی ثروت خود را مخفی کرده‌اند.

 

 از زمان انتشار اسناد پاناما در سال ۲۰۱۵ به‌صورت ناشناس، تغییرات زیادی در وضعیت سیاسی بسیاری از کشورهای جهان صورت گرفته است. ازجمله کشور پاکستان که نام نخست‌وزیر و خانواده‌اش به همراه چند تن از اعضای کابینه‌ی دولت در این اسناد ذکر شده بود

 

 فونت کالیبری چه ارتباطی به این پرونده دارد؟

 موضوع فونت کالیبری از زمانی آغاز شد که دختر نواز شریف، مریم نواز شریف، اسنادی را به‌منظور انکار هرگونه فساد در خانواده‌اش به دادگاه ارایه کرد. برای نوشتن اسناد مذکور در سال ۲۰۰۶، از فونت کالیبری استفاده شده بود و کاملاً قانونی به نظر می‌رسیدند. ولی بنا به اظهارات گروه تحقیقاتی، فونت کالیبری تا قبل از سال ۲۰۰۷ میلادی به‌طور رسمی و تجاری استفاده نمی‌شد؛ بنابراین تحقیقات گروه مسئول نشان داد فرم رسمی حقوقی با فونتی نوشته و چاپ‌ شده است که در آن زمان موجود نبود. فونت کالیبری، اوایل سال ۲۰۰۷ به‌صورت پیش‌فرض روی محصولات مختلف مایکروسافت عرضه عمومی شد.

 

1 نظر

  1. chaturbate account hackchaturbate account hacksays:

    با تشکر از شما برای همه پست های باشکوه دیگر. جای دیگری ممکن است کسی چنین اطلاعاتی را در چنین راهی عالی از نوشتن دریافت کند؟ من یک هفته پیش ارائه کردم و من در آن حضور دارم این اطلاعات را جستجو کنید.