پرنده نادر میش مرغ، نماد فدراسیون بدمینتون شد

پرنده نادر میش مرغ، نماد فدراسیون بدمینتون شد

رییس اداره ورزش و جوانان شهرستان بوکان گفت: پرنده میش مرغ به عنوان نماد فدراسیون بدمینتون جمهوری اسلامی ایران انتخاب شد.
به گزارش ایرنا، انور ملارحیمی روز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: بر اساس اعلام وزارت ورزش و جوانان هر کدام از فدراسیون های ورزشی کشور ملزم به حمایت از یکی از گونه های جانوری و یا گیاهی در حال انقراض هستند.

وی ادامه داد: طبق این بخشنامه فدراسیون بدمینتون جمهوری اسلامی ایران ، گونه نادر و در حال انقراض میش مرغ را که آخرین زیستگاه آن دشت سوتاو حمامیان شهرستان بوکان می باشد ، انتخاب کرده است.ملارحیمی اضافه کرد: به همین مناسبت مسابقات قهرمانی بدمینتون مردان ، انتخابی تیم استان آذربایجان غربی جهت حضور در مسابقات کشوری در بوکان با نماد میش مرغ در سالن چند منظوره فرهنگ بوکان برگزار می شود.

 

وی ادامه داد: این مسابقات در چهار رده سنی نونهالان ، نوجوانان ، جوانان و بزرگسالان با هماهنگی اداره کل حفاظت محیط زیست استان در روزهای اول و دوم مرداد ماه برگزار می شود.گفتنی است میش مُرغ پرنده ای از خانواده هوبرگان است که در دشت های وسیع بی درخت ، زمین های استپی و کشتزارهای پهناور حبوبات و علفزارها زندگی می کند.

این پرنده یکی از بزرگترین پرندگان ایران است که با طول بدن یک متر و وزن بیش از ۱۵ کیلوگرم از نظر شکل و جثه شباهت زیادی به بوقلمون دارد. تغذیه این پرنده بسیار متنوع و شامل مواد گیاهی و حیوانی مختلف از جمله حشرات ، قورباغه و مارمولک است. در بهار که زمان جوجه آوری است ، آشیانه خود را در قسمت های انبوه این مزارع می سازد اما در پاییز و زمستان نیز می توان آنها را در مزارع درو شده مشاهده کرد.
دشت سوتاو که مهمترین زیستگاه این پرنده نادر در ایران به شمار می رود ، یک پهنه تپه ماهوری به وسعت ۴۰۰ هکتار واقع در روستای حمامیان از توابع بخش سیمینه شهرستان بوکان ، سالانه پذیرای ۲۰ تا ۲۵ قطعه از این نوع پرنده نادر می باشد و چندی قبل از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی به عنوان پناهگاه میش مرغ و منطقه شکار ممنوع اعلام شده است.
این پرنده در آذربایجان غربی علاوه بر بوکان در برخی مناطق مهاباد نیز دیده شده است. شهرستان بوکان در جنوب آذربایجان غربی و ۱۸۴ کیلومتری مرکز استان واقع شده است. این پرنده طی سال های گذشته به دلیل محدود شدن زیستگاه های طبیعی ، شکار بی رویه و اختلال در مناطق زیست و تخمگذاری آن ، در معرض تهدید انقراض بوده و به همین دلیل هم اکنون در فهرست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت از جمعیت و منابع طبیعی جهان قرار گرفته است.

1 نظر

  1. کسب درآمد واقعی از اینترنتکسب درآمد واقعی از اینترنتsays:

    باسلام شما هم می توانید کسب درآمد عالی داشته باشید دوستان عزیز خواندن این مطلب فقط 10دقیقه زمان خواهد برد اما این 10 دقیقه سرنوشت شما را تغییر خواهد داداین روش ها آن قدر ساده هستند که آرزو می کنید ای کاش زودتر آنها را کشف می کردید تا خیلی زودتر درآمد پیدا کنید کسب درآمد از اینترنت 100% قانونی و تضمینی دیگر نیازی به کار در بیرون از منزل نیست و فقط با صرف 2 تا 4 ساعت در روز درآمدی باورنکردنی خواهید داشت.نویسنده این مطلب به شما تضمین خواهد داد که بعد از گذشت دو هفته به درآمدی بالای 400 هزار تومان در روز خواهید رسید اطلاعات بیشتردر سایت زیر http://poroje20.blog.ir/ http://musicgelyan.com/ اگر اهل کسب و کار اینترنتی هستید فرصت را از دست ندهید تفاوت روش هایی که شما در این سایت ب