آپدیت اتوماتیک در ویندوز ۱۰ برای کاربران خانگی اجباری خواهد بود

آپدیت اتوماتیک در ویندوز ۱۰ برای کاربران خانگی اجباری خواهد بود

 

ویندوز همیشه دست کاربران را برای دانلود و نصب آپدیت‌های جدید باز می‌گذاشته است اما خبرهای جدید از نصب خود کار آپدیت‌های جدید در ویندوز ۱۰ حکایت دارد.

 

زمانی به انتشار جدیدترین نسخه ویندوز مایکروسافت باقی نمانده و این غول بزرگ نرم‌افزاری هر گلی که می‌توانسته را بر سر این محصول جدید خود زده است، در حال حاضر نسخه نهایی ویندوز ۱۰ به صورت آزمایشی در اختیار کاربران قرار گرفته است

اما در توافقنامه‌ نرم‌افزاری این محصول تاکید شده که ویندوز ۱۰ نسخه خانگی به صورت خودکار آپدیت خواهد شد و برای این‌کار حتی پیغامی از جانب کاربر مشاهده نخواهد شد. پر واضح است که این امر نگرانی کاربران را در پی خواهد داشت.

اجبار کاربران برای دانلود آپدیت و همچنین بروز اشکال در حین فرآیند آپدیت از عوامل نگرانی کاربران است. دسترسی کاربران به اینترنت و سرعت مورد نیاز برای دانلود و نصب آپدیت‌ها نیز در نوع خود مشکل ایجاد می‌کند، از طرف دیگر این آپدیت‌ها تنها وصله‌های امنیتی را شامل نمی‌شود و سایر قسمت‌های ویندوز از این طریق آپدیت خواهند شد به این ترتیب حجم فایل‌های آپدیت نیز دردسرساز خواهد شد و ترافیک مصرفی بیشتری را به کاربر تحمیل می‌کند.

همان‌طور که گفته شد، ممکن است آپدیت‌ها مشکل دار باشند و به همین دلیل مایکروسافت ویندوز ۱۰ را به صورت آزمایشی در اختیار ۵ میلیون کاربر قرار داده تا بی‌گدار به آب نزند و آپدیت‌‌ها قبل از انتشار از جوانب مختلف بررسی شوند.

مایکروسافت قبل از این رسم داشت آپدیت‌های اصلی خود را در قالب سرویس‌پک منتشر کند و در ویندوز ۸.۱ به طور مثال شما می‌توانید دانلود و نصب آن را به زمان دیگری موکول کنید و حتی چک کردن آپدیت را متوقف کنید، اما از این به بعد کاربر فرآیند دانلود و نصب آپدیت‌های جدید را متوجه نخواهد شد. ناگفته نماند که قبل از مایکروسافت، گوگل نیز آپدیت مرورگر کروم را به صورت اجباری و بدون کسب اجازه از کاربر انجام می‌داد، این امر به آپدیت بودن همیشگی کروم منجر شده است.

به هر ترتیب با توجه به شرایط فعلی اینترنت در ایران بدون شک آپدیت اجباری ویندوز ۱۰ از جانب کاربران ایرانی با استقبال روبرو نخواهد شد؛ اما اگر بخواهیم روی دیگر سکه را ببینیم باید گفت از ویندوز ۱۰ به بعد تمامی نسخه‌های ویندوزِ کاربران همیشه با هم یکی خواهد بود، این امر بدون شک در حفظ امنیت و یک‌پارچگی ویندوز تاثیر خواهد داشت.

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...