زاینده رود به تالاب خشکیده گاوخونی رسید

پس از  گذشت ۱۰ سال، زاینده رود  به  تالاب خشکیده  گاوخونی  رسید

آب رودخانه زاینده رود صبح امروز (دوشنبه ۸ تیر) با عبور از بند شاخ کنار، پس از ۱۰ سال وارد تالاب بین المللی گاوخونی شده و باعث خوشحالی مردم و دوستداران محیط زیست گردید.

در اوایل دولت نهم و در سال ۱۳۸۵ با اعمال سیاست های غلط در مدیریت منابع آبی، جریان آب در زاینده رود متوقف شده و این رودخانه دائمی به یک رود فصلی تبدیل گردید که صرفا در زمان کشت محصولات کشاورزی، جاری می گردید.

در حین عبور آب به سمت تالاب گاوخونی در هفته های اخیر کشاورزان و مردم شرق اصفهان به صورت خود جوش اقدام به لایروبی بخشی از مسیر رودخانه برای جلوگیری از برداشت های غیر مجاز آب در مسیر رودخانه کردند.

بسیاری از مردم شرق اصفهان عصر و شامگاه گذشته را با خوشحالی به همراه خانواده های خود در کنار تالاب بین المللی گاوخونی گذراندند.

با روی کار آمدن دولت یازدهم توجه ویژه ای به جاری بودن آب در رودخانه زاینده رود و به تبع آن احیای تالاب بین المللی گاوخونی شده است.

طبق مصوبه ۹ ماده ای شورای مدیریت یکپارچه زاینده رود و تاکید رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست مبنی بر لزوم جاری بودن آب در زاینده رود، پس از ۱۰ سال آب به تالاب بین المللی گاوخونی رسید.

با توجه به مصوبه شورای ۹ ماده ای آب زاینده رود بعد از انجام کشت بهاره، در دو ماه گذشته، قطع نشد و آب زاینده رود که از سال ۸۵ به رودخانه فصلی تبدیل شده است به صورت همیشه در این رود جریان یافت.

نیازهای محیط زیستی حوضه آبخیز، مطابق مصوبه شورای مدیریت یک پارچه زاینده رود ایجاب می کند جریان آب در زاینده رود بصورت دائمی جریان داشته باشد چراکه جریان داشتن آب در زاینده رود از خشک شدن بستر رودخانه و تبدیل آن به کانون ریزگردها جلوگیری خواهد کرد در تغذیه آبخوان ها و تأمین بخشی از خدمات زیست بومی رودخانه نظیر حفظ تنوع زیستی نیز نقش بسزایی دارد.

عکس های زیر که توسط خانم زهرا باغیان خبرنگار ایرنا در اصفهان تهیه شده، تصاویر بسیار زیبا و تاثیرگذاری است که ورود آب به تالاب خشکیده گاوخونی پس از ده سال و واکنش مردم اصفهان به این رخداد را نشان می دهد.

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...