مخاطرات زیست محیطی را با ۱۵۴۰ اطلاع دهید

مخاطرات زیست محیطی را با ۱۵۴۰ اطلاع دهید

هر ایرانی از هر نقطه از کشور و در هر زمان از شبانه روز می تواند مخاطرات محیط زیستی را از طریق سامانه ۱۵۴۰ به اطلاع سازمان حفاظت محیط زیست برساند.

 

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، با توجه به اینکه ایران سرزمین پهناوری است نمی توان از سازمان حفاظت محیط زیست انتظار داشت بدون همراهی مردم، از محیط زیست و تنوع زیستی موجود در مناطق گوناگون جغرافیایی این سرزمین حفاظت کند.

 

زیستگاه های ایران اکنون در معرض تهدیدات گوناگونی همچون شکار غیرمجاز، فعالیت معادن غیرقانونی و تخریب و تصرف مناطق حفاظت شده است که به دلیل محدودیت هایی که در تعداد نیروی انسانی، امکانات و بودجه وجود دارد، در برخی موارد ممکن است از نظر مسوولان سازمان محیط زیست پنهان بماند.

 

از سوی دیگر نمی توان برنامه اجرایی برای حفاظت از محیط زیست تدوین کرد و از تداوم آن در طولانی مدت اطمینان داشت مگر اینکه در تدوین چنین برنامه ای مشارکت مردم در نظر گرفته شده باشد، بنابراین از مدت ها قبل نیاز به برنامه ای جامع برای آگاهی از شرایط زیستگاه های مختلف کشور از سوی مسوولان سازمان حفاظت محیط زیست احساس می شد، لذا در ۶ اسفند ۱۳۹۳ با حضور معصومه ابتکار معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست سامانه ۱۵۴۰ در این سازمان رونمایی شد.

 

وسعت کشور، موضوعات و تنوع چالش های محیط زیستی ایجاب می کند که نظارت به شکل فراگیر انجام شود و از آنجا که مردم بهترین ناظر هستند با استفاده ازاین سامانه می توان با کمک شهروندان به این هدف رسید.

از آنجا که کارشناسان حفاظت محیط زیست استان ها برای مشکلات زیست محیطی منطقه باید به مردم پاسخگو باشند، تصمیم گرفته شد که سامانه ای برای پیگیری شکایات و گزارش های مردمی و ثبت حوادث زیست محیطی طراحی شود، هدف از راه اندازی سامانه ۱۵۴۰، دسترسی مدیران کل بازرسی حفاظت محیط زیست استان ها به شکایات و گزارش های مردمی به صورت آنلاین است.

در گذشته مدیران کل بازرسی محیط زیست استان ها در زمان انجام ماموریت همیشه نگران بودند چطور می توانند از گزارش ها و شکایات مردمی در خارج از اداره مطلع شوند اما اکنون با استفاده از سامانه ۱۵۴۰، امکان دریافت گزارش ها و شکایات مردمی درباره مشکلات زیست محیطی منطقه از طریق تلفن ثابت و تلفن همراه به صورت شبانه روزی و بدون نیاز به مراجعه حضوری مردم به ادارات استانی فراهم شده است.

در بخش طرح تکریم سامانه ۱۵۴۰ برای پاسخ دهی به اشخاص، مواردی همچون، شماره تلفن شخص گزارش کننده، نوع وسیله ارتباطی و تاریخ ارایه گزارش ثبت می شود، پس از ثبت گزارش ها، کارشناس پاسخگو به هر مساله در سازمان حفاظت محیط زیست تعیین می شود و این کارشناسان موظفند به مواردی که به آنها ارجاع داده شده، رسیدگی کنند.

برای سهولت مردم در استفاده از سامانه ۱۵۴۰، موارد زیادی در طراحی این سامانه پیش بینی شده است.

 

از ۲۷ اسفند ۹۳ تا ۱۵ فروردین ۹۴ حدود ۸۳۵ تماس مردمی در این سامانه ثبت شده است که از این تعداد تماس، حدود ۴۰۰ مورد قابل پیگیری و مرتبط به سازمان حفاظت محیط زیست بود و بقیه تماس ها غیر مرتبط بودند.

معصومه ابتکار در مراسم راه اندازی سامانه ۱۵۴۰ با تاکید بر اینکه این سامانه پل ارتباطی سازمان حفاظت محیط زیست و مردم است، اظهار کرد: سازمان محیط زیست یکی از برنامه هایی را که به صورت جدی دنبال می کند توسعه روابط سازمان با مردم است که راه اندازی سامانه ۱۵۴۰ یکی از این راه ها است.

وی گفت: سامانه ۱۵۴۰ یک روش فراگیر و ساده برای ارتباط مردم با سازمان و ارایه نظرات، پیشنهادات و مشاهدات تخلفات محیط زیستی آنها است، سازمان موارد ثبت شده در سامانه را بررسی و تا نتیجه نهایی دنبال می کند، سامانه ۱۵۴۰ به مردم این اطمینان را می دهد که درصورت ثبت پیام شان قطعا سازمان پاسخگو خواهد بود.

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...