مهاجرت ۲۱۵ کیلومتری یوزپلنگ ایرانی از نایبندان تا دره انجیر

مهاجرت ۲۱۵ کیلومتری یوزپلنگ ایرانی از نایبندان تا دره انجیر

آبان و آذرماه سال گذشته، اخباری با عنوان «تصویربرداری شگفت انگیز از ۳ یوزپلنگ آسیایی در پناهگاه حیات وحش دره انجیر» در این پایگاه خبری منتشر شد. از آن زمان بررسی تصاویر ثبت شده در دستور کار کارشناسان انجمن یوزپلنگ ایرانی قرار گرفت تا اطلاعات کاملتری در مورد یوزهای موجود در تصاویر بدست آید.

کارشناسان در جریان خال شناسی یوزپلنگ های موجود در تصاویر متوجه شدند یکی از تصاویر متعلق به یوزپلنگ نری است که سه سال قبل در پناهگاه حیات وحش نایبندان طبس از آن تصویربرداری شده است.

خال های روی پوست یوزپلنگ ها به مانند اثر انگشت در انسان، مشخصه منحصربفردی است که در هر فرد با فرد دیگر متفاوت بوده و تا پایان عمر یوزها نیز ثابت باقی می ماند.

مدیرعامل انجمن یوزپلنگ ایرانی در این باره گفت: از آن جایی که پناهگاه حیات وحش دره انجیر در استان یزد همواره یکی از زیستگاه های مهم یوزپلنگ بوده است، پس از پایان فاز اول برنامه پایش ملی جمعیت یوزپلنگ آسیایی در استان یزد، با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست این استان، تعدادی دوربین تله ای در این منطقه باقی ماند تا یوزهای شناسایی شده هم چنان زیر نظر گرفته شود.

مرتضی اسلامی دهکردی افزود: پس از دریافت عکس های جدید و بررسی دقیق آن توسط تیم پایش انجمن یوزپلنگ ایرانی متوجه یک اتفاق غافلگیر کننده شدیم. می دانستیم اگر این اتفاق صحت داشته باشد می تواند در صدر اخبار مربوط به پروژه های تحقیقاتی یوزپلنگ قرار بگیرد به همین دلیل با وسواس و دقت بیشتری مشغول بررسی شواهد شدیم.

نتیجه شگفت آور بود: مهاجرت ۲۱۵ کیلومتری یک یوزپلنگ نر از پناهگاه حیات وحش نایبندان طبس در استان خراسان جنوبی به پناهگاه حیات وحش دره انجیر در استان یزد.

اسلامی تاکید می کند که این جابجایی در میان یوزپلنگ های ایران و حتی دنیا یک رکورد محسوب می شود و پیش از این گزارش مشابهی نداشته ایم.

همچنین نوید قلی خانی مدیر برنامه پایش ملی جمعیت یوزپلنگ آسیایی در این رابطه می گوید: با بررسی چندین و چندباره الگوی خال ها مطمئن شدیم این یوزپلنگ نر که سال ۱۳۹۰ در منطقه نایبندان طبس توسط دوربین های نشنال ژئوگرافیک عکس برداری شده بود اواخر سال گذشته (۱۳۹۳) با طی مسافتی بالغ بر ۲۱۵ کیلومتر به منطقه دره انجیر مهاجرت نموده است.

رکورد قبلی مهاجرت یوزپلنگ ها در دست یک یوزپلنگ ماده در ایران بود که بین سال های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۰ بین دو منطقه دره انجیر و سیاهکوه مسافتی بالغ بر ۱۵۰ کیلومتر را سه بار به صورت رفت و برگشتی طی کرده بود.

قلی خانی اشاره کرد: سوالی که یک بار دیگر ذهن پژوهشگران حیات وحش ایران را به خود مشغول می کند این است که آیا یوزپلنگ آسیایی رفتار مهاجرتی دارد و این رفتار مهاجرتی از سال های خیلی دور با یوزپلنگ ها بوده است یا این ویژگی مربوط به سال های اخیر است؟

در واقع، پرسش اصلی این است که احتمال تاثیرات سوء دخالت های انسان در زیستگاه های یوزپلنگ آسیایی، تا چه میزان رفتار این گونه را تحت تاثیر قرار داده است؟

حال اگر یک منطقه، نیازهای یوزپلنگ (منابع غذای، امنیت، جفت و…) را بتواند برطرف کند، آیا بازهم یوزپلنگ ها رفتار مهاجرتی خواهند داشت؟

اگر اینگونه باشد، اهمیت حفاظت از کوریدورها یا مسیرهای مهاجرتی برای یوزپلنگ بیش از پیش خواهد بود، زیرا با یک نگاه گذرا به نقشه ایران و زیستگاه های تحت حفاظت یوزپلنگ، می توان فهمید در مناطق وسیعی از بخش کویری کشور، قابلیت مسیرهای مهاجرت یوزپلنگ وجود دارد و در این مسیرها اغلب جاده ها، راه آهن، مراکز جمعیتی انسانی و دیگر عوارض انسان ساخت وجود دارند.

انجمن یوزپلنگ ایرانی لازم می داند از تلاش های بی وقفه محیط بانان منطقه حفاظت شده دره انجیر آقایان شکوهی، جعفرپور، الیاسی و غلامی و هم چنین رئیس اداره محیط زیست شهرستان اردکان آقای مهندس عزیزی جهت همکاری های فراوان در طول این پروژه قدردانی نماید.

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...