ثبت تصاویر زیبایی از تنوع زیستی در لارستان

تلاش برای مستندسازی حضور پلنگ و ثبت تصاویر زیبایی از تنوع زیستی در لارستان

   سالهاست که هیچ مشاهده مستندی از پلنگ در عرصه های طبیعی لارستان فارس اتفاق نیفتاده و تاکنون حتی یک مورد تصویربرداری از این گونه ارزشمند در این شهرستان صورت نگرفته است.

آخرین مشاهده مستند پلنگ به سال ها قبل و زمانی بازمی گردد که یکی از محیط بانان قدیمی حین گشت زنی، پلنگی را در ارتفاعات این شهرستان مشاهده نمود و پس از آن دیگر هیچ گزارشی از حضور این گونه ارزشمند در این نقطه از کشور ارائه نشده است.

 

اما آثار و نمایه پلنگ ازجمله لاشه های منتقل شده به بالای درخت و صحبت های نه چندان موثق مردم محلی از حضور بزرگترین گربه سان کشور در لارستان حکایت دارد.

 

به همین دلیل و با هدف مستندسازی حضور پلنگ، اداره محیط زیست شهرستان لارستان با همکاری سازمان های مردم نهاد فعال در زمینه حیات وحش اقدام به نصب یک دوربین تله ای در یکی از نقاط حساس و احتمالی عبور پلنگ در ارتفاعات این شهرستان نمودند.

 

پس از گذشت یک ماه از نصب دوربین و بازبینی تصاویر ثبت شده هیچ نصویری از پلنگ بدست نیامد اما نیروهای محیط زیست لارستان همچنان ناامید نیستند و امید دارند با جابجایی و نصب دوربین در نقطه دیگری موفق شوند برای نخستین بار در تاریخ، از پلنگ ایرانی در عرصه های طبیعی لارستان فارس تصویربرداری کنند.

 

با وجود عدم موفقیت در ثبت تصویر پلنگ، دوربین بکار رفته تصاویر زیبایی از تنوع زیستی این منطقه ازجمله دو کل وحشی مسن با شاخ های بسیار بزرگ، یک کفتار راه راه و دسته های کل و بز در کنار انواع پرندگان وحشی را به ثبت رسانده است.

ضمن آرزوی موفقیت برای کارشناسان و محیط بانان لارستان در مستندسازی حضور پلنگ در این شهرستان، به اطلاع میرساند تصاویر زیر عکس های ثبت شده توسط دوربین تله ای مذکور می باشد.

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...