تصویربرداری کم نظیر از پلنگ پس شکار گاو اهلی

تصویربرداری کم نظیر از پلنگ ایرانی پس شکار یک گاو اهلی

 

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: پس از حمله پلنگ به یک گاو اهلی در منطقه شکار ممنوع الموت غربی در استان قزوین، نیروهای یگان محیط زیست مستقر در این منطقه، موفق به ثبت تصاویر کم نظیری از این پلنگ ایرانی در حال تغذیه از لاشه گاو شدند.

 

مسئول منطقه الموت غربی در این باره گفت: روز یکشنبه ۹۳/۳/۲۵ به دنبال تماس یکی از دامداران ساکن منطقه به نام آقای انصاری مبنی بر حمله پلنگ به یکی از دامهایش، بلافاصله عازم محل شده و پس از مدتی جستجو لاشه یک گاو اهلی را مشاهده نمودیم.

مجتبی خاکپور افزود: لاشه این گاو نر حدودا ۲۰۰ کیلوگرمی مسافتی درحدود ۳۰ متر بر روی زمین کشیده شده و پس از انتقال به انتهای یک دره در زیر بوته ای مخفی شده بود.

شواهد و آثار موجود نشان دهنده حمله پلنگ به گاو اهلی بود و اطمینان داشتیم پلنگ برای تغذیه مجدد به سراغ لاشه باز می گردد، بنابراین یک دوربین تله ای در مقابل لاشه تعبیه نمودیم.

مسئول منطقه الموت غربی گفت: پس از گذشت چند روز، در تاریخ ۹۳/۳/۲۹ به محل نصب دوربین مراجعه نموده و پس از بررسی حافظه دوربین با تصاویر متعددی از یک پلنگ نر بالغ در حال تغذیه از لاشه گاو اهلی مواجه شدیم.

قطعا دامدار زیاندیده می توانست بدون اطلاع به محیط زیست با آغشته نمودن لاشه گاو به سم به راحتی پلنگ مهاجم را مسموم نموده و از بین ببرد اما وی موضوع را به نیروهای محیط زیست اطلاع داد.

خاکپور در مورد دلیل برخورد مسئولانه دامدار زیان دیده (آقای انصاری) در این ماجرا گفت: از سال گذشته جلسات آموزشی متعددی پیرامون لزوم حفاظت از گونه های جانوری به خصوص گونه های ارزشمند و در معرض انقراض با مردم محلی برگزار و چندین نوبت اطلاع رسانی در این خصوص انجام شده است.

 

همچنین از اواسط بهمن ماه ۱۳۹۲ برنامه ریزی جامعی جهت بررسی رفتار، شناسایی مسیرهای تردد و ثبت تصاویر پلنگ در این منطقه آغاز شده است.

وی گفت: آقای انصاری خودشان همیار محیط زیست منطقه هستند و همکاری تنگاتنگی با محیط بانان دارند. البته فرم مربوطه جهت تعیین و پرداخت خسارت وارده به ایشان تنظیم شده است.

خاکپور در مورد علت حمله پلنگ به دام اهلی گفت: طعمه اصلی پلنگ در الموت غربی گراز (خوک وحشی) است که در این زمان از سال گرازها جهت تغذیه از مزارع کشاورزی به پایین دست ارتفاعات آمده، به روستاها نزدیک شده و از دسترس پلنگ خارج می شوند.

بنابراین با توجه به جمعیت پایین و پراکنده کل و بز وحشی در این منطقه، پلنگ در این زمان از سال از لحاظ دسترسی به طعمه دچار مشکل شده و در نتیجه به دامهای اهلی به خصوص گاوها که در قسمت های مختلف رها هستند حمله می کند.

 

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...