پس از هجده ماه تلاش از پلنگ ایرانی تصویربرداری شد

پس از هجده ماه تلاش در دو نقطه از راور کرمان از پلنگ ایرانی تصویربرداری شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: پس از گذشت ۱۸ ماه تلاش و دوربین گذاری در پناهگاه حیات وحش دربند راور، بالاخره در فروردین ۱۳۹۳ از پلنگ ایرانی در دو نقطه از این پناهگاه عکسبرداری شد اما با وجود مشاهده رد یوزپلنگ هنوز تصویری از یوز در این منطقه به ثبت نرسیده است.

 

در این پروژه که از مهرماه ۱۳۹۱ توسط انجمن یوزپلنگ ایرانی و اداره حفاظت محیط زیست شهرستان راور با حمایت اداره کل حفاظت محیط زیست کرمان درحال اجراست، بیش از ۲۵ نقطه در بخش های مختلف منطقه با استفاده از دوربین های تله ای مورد پایش قرار گرفتند اما هیچ تصویری از پلنگ و یوز بدست نیامد تا اینکه در فروردین سال ۱۳۹۳ از پلنگ ایرانی در دو نقطه این پناهگاه عکسبرداری شد.

 

 

پس از هجده ماه تلاش در دو نقطه از راور کرمان از پلنگ ایرانی تصویربرداری شد

 

یکی از تصاویر ثبت شده نشان دهنده جنسیت ماده این پلنگ است و زاویه متفاوت در تصویر دیگر امکان مقایسه دو تصویر از طریق خال های پوست و شناسایی پلنگ در تصویر دوم را غیرممکن می نماید.

با این حال، ظاهر جانور در دو تصویر حاکی از آنست که هر دو تصویر که در دو نقطه متفاوت و با فاصله ۸ کیلومتر گرفته شده است، احتمالا متعلق به یک پلنگ می باشد.

پیش از این از گربه وحشی و کاراکال در این منطقه تصویربرداری شده است. همچنین در سال ۱۳۸۶ یک پلنگ در این منطقه بر اثر تصادف با خودروهای عبوری ازبین رفته بود.

 

پناهگاه حیات وحش دربند راور در شرق شهرستان راور در استان کرمان قرار دارد و به دلیل وجود ناامنی های متعدد، امکان تحقیق و بررسی تنها بخشی از این منطقه وجود دارد.

با اینکه تابحال در ۴ نقطه که رد تازه یوزپلنگ در این نقاط مشاهده شده دوربین های تله ای کار گذاشته شده اند ولی هنوز با گذشت ۱۸ ماه موفقیتی برای تصویربرداری از یوز در این منطقه بدست نیامده و تلاش ها همچنان ادامه دارد.

تصاویری که در فروردین ماه سال جاری از پلنگ ثبت شده است امید تیم تحقیقاتی این پروژه را برای ثبت حضور یوز در پناهگاه حیات وحش دربند راور دوچندان نموده است

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...