نجات یک کفتار راه راه در اصفهان

نجات یک کفتار راه راه در اصفهان

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: به دنبال دریافت گزارشات مردمی مبنی بر گرفتار شدن یک کفتار راه راه در چاه های اطراف شهرستان آران و بیدگل اصفهان نیروهای یگان محیط زیست این شهرستان به محل اعزام شدند.

محیط بانان با کمک نیروهای آتش نشانی کفتار را از داخل چاه بیرون کشیده و پس از اطمینان از سلامتی در زستگاه اصلی خود رهاسازی نمودند.

کفتار راه راه (Striped Hyaena) تنها عضو خانوادۀ کفتارسانان در ایران می باشد که متأسفانه در اکثر مناطق با کاهش جمعیت روبرو است.

نتایج ارزیابی از اطلاعات منتشر شده نشان می دهد که کفتار راه راه هم اکنون در بسیاری از نقاط منقرض شده است و یا جمعیت آن در زیستگاه ها به شدت کاهش پیدا کرده است. بر اساس طبقه بندی IUCN برای کفتار راه راه وضعیت در معرض تهدید (NT) تعیین گردیده است.

کفتار در ایران دشمن طبیعی خاصی ندارند و گاهی ممکن است توسط پلنگ شکار شوند.

کفتار از لاشۀ شکار دیگر حیوانات و همین طور لاشۀ دور انداخته شدۀ احشام به عنوان غذا استفاده می کند. جزء اصلی رژیم غذایی کفتار در مرکز آسیا، لاشۀ طعمه های شکار شده توسط گرگ می باشد.

اطلاعات کمی از محل شکار و رفتار های شکار کفتار راه راه نسبت به دو گونۀ کفتار خالدار و کفتار قهوه ای وجود دارد. به دلیل انجام نشدن مطالعات کافی و دقیق بر روی این گونه هنوز نسبت لاشه خواری به شکار کردن توسط این حیوان مشخص نشده است.

این حیوان در مقایسه با جثه اش از آروارۀ بسیار قوی برخوردار بوده و سیستم هضم بسیار قوی دارد. این سیستم دارای مایعات اسیدی مختلفی است و به او این امکان را می دهد که تمام اجزای شکار خود اعم از پوست، شاخ، دندان، استخوان ها و حتی سم ها را بخورد و هضم کند.

متأسفانه در کشور ما به علت کمبود اطلاعات پیرامون کفتار و عدم شناخت مردم از این گونه و عادات و رفتار آن، شایعات واهی و ترس بی دلیل در مورد این جانور وجود دارد که آدم خواری، بچه دزدی و خون آشام بودن از آن جمله است. همچنین خرافاتی درخصوص اثر شانس بخشی آلت تناسلی ماده در برخی مناطق شنیده می شود. این قبیل ترس ها و آگاهی های بی مورد سبب شده است که اکثر مردم کشورمان نسبت به این حیوان رفتار نامناسب و کینه توزانه ای داشته باشند.

به علاوه این حیوان به طور گسترده جهت داروهای تقویت قوای جنسی مورد سوء استفاده قرار گرفته است و همین طور استفاده برای درمان های سنتی، دعانویسی. کفتار راه راه به طور گسترده ای از طریق مسمومیت، تلۀ طعمه، گودال یا با کمک سگ ها کشته می شود.

کفتار در رأس هرم غذایی می باشد. این گونه در طبیعت از ارزش بالایی برخوردار است زیرا با جمع آوری و جابجا کردن لاشه های موجود در طبیعت و انتقال آنها به داخل لانۀ خویش و تغذیه از آن، امکان شیوع بیماری های مسری را به کمترین میزان خود کاهش می دهند.

رؤیت این گونه در هر منطقه ای می تواند نوید دهندۀ آیندۀ روشن برای تمامی گونه های جانوری موجود در منطقه و حتی اکوسیستم موجود در آنجا به شمار می رود، چراکه در واقع حضور این گونه معرف بهبود روابط طعمه و طعمه خواری در اکوسیستم و به تعبیری برقراری نسبی توازن اکولوژیک در منطقه می باشد.

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...