پلنگ ایرانی کشته شد

یک قلاده پلنگ ایرانی بر اثر برخورد با خودرو در جاده خرم آباد به الشتر کشته شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: ساعاتی قبل در حدود ساعت ۸ شب یکشنبه ۱۳۹۲/۹/۱۷ در کیلومتر ۲۵ جاده خرم آباد – الشتر، محدوده گردنه ایواندر متاسفانه یک قلاده پلنگ ایرانی حین عبور از جاده بر اثر برخورد با یک خودروی سواری کشته شد.

پس از وقوع این حادثه راننده خودروی پژو پارس ابتدا با یکی از همیاران محیط زیست و سپس با پلیس راه و عوامل اورژانس تماس گرفته و موضوع را اطلاع می دهد

 

پس از آن همیار محیط زیست (آقای حیدری) با اداره روابط عمومی محیط زیست لرستان (هادی رستمی) تماس گرفته و پس از اطلاع اداره کل حفاظت محیط زیست، تیم یگان حفاظت الشتر به عنوان اولین گروه جهت بررسی موضوع در محل حاضر می شوند.

 

طاهر فتح ­الهی رئیس اداره محیط زیست الشتر گفت: پلنگ کشته شده ماده و حدودا ۴ ساله بوده است و در حالیکه قصد عبور از جاده مذکور به سمت منطقه حفاظت شده سفید کوه خرم آباد را داشته با خودرو سواری تصادف نموده که منجر به کشته شدن پلنگ میگردد.

پس از آن مهندس بازگیر مدیر کل حفاظت محیط زیست لرستان به همراه محیط بانان منطقه حفاظت شده سفید کوه و کارشناس مسئول حیات وحش عازم محل حادثه میگردند

 

مهندس بازگیر در مورد این حادثه گفت: محل برخورد پلنگ با خودرو مابین دو منطقه حفاظت شده سفید کوه خرم آباد و منطقه شکار ممنوع گرین بوده و دلیل عبور پلنگ از جاده، جابجایی حیوان بین دو منطقه بوده است.

 

متاسفانه عدم رعایت ملاحظات زیست محیطی در احداث و مدیریت جادها و عدم توجه رانندگان به تابلوهای هشدار دهنده عبور حیات وحش باعث بروز این حوادث تلخ میشود.

مشاهده لاشه یک شغال که آنهم در اثر برخورد با خودرو تلف شده بود در فاصله کمی از محل کشته شدن پلنگ نیز دلیلی بر معضل مذکور است.

البته رفتار مسئولانه راننده خودرو در تماس با همیاران محیط زیست، پلیس و اورژانس و تلاش وی برای نجات پلنگ درحالیکه می توانست محل را ترک کرده و به راه خود ادامه دهد، قابل تقدیر است.

محسن امیری کارشناس مسئول محیط زیست لرستان در مورد اطلاعات بیومتری پلنگ تلف شده گفت: طول این پلنگ ۲ متر و ۱۳ سانتی متر، وزن ۴۲ کیلوگرم، سن آن حدود ۴ سال و جنسیت آن ماده بوده که سینه های پر از شیر حیوان نشان می دهد ماده پلنگ دارای توله بوده است

 

 

پلنگ ایرانی

پلنگ ایرانی

پلنگ ایرانی

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...