جنگل های بلوط ایلام در آتش سوخت

بیش از یکصد هکتار از جنگل های بلوط ایلام در آتش سوخت

از حوالی بعد از ظهر روز گذشته آتش سوزی گسترده ای جنگل های بلوط اطراف ایلام را فرا گرفته است.

این آتش سوزی که از ارتفاعات جنگلی موسوم به «شلم» آغاز شده است همچنان ادامه داشته و چند نقطه دیگر در جنگل های بلوط ایلام نیز از صبح امروز دچار حریق شده است.

 

در طول شب گذشته دود و آتش فراوان در ارتفاعات جنگلی، از درون شهر ایلام به راحتی قابل مشاهده بوده است.

 

از آغاز حریق، نیروهای محیط زیست، منابع طبیعی، هلال احمر و نیروهای مردمی، حتی زنان و کودکان با دست خالی برای مهار آتش عازم ارتفاعات شده اند.

 

وسعت آتش سوزی و وزش باد شدید مهار آتش را بسیار سخت تر کرده و علی رقم تلاش فراوان مردم و نیروهای امدادی آتش سوزی همچنان ادامه دارد.

 

از صبح امروز (جمعه) از دامنه حریق کاسته شده و آتش در جنگل های شلم تا حدودی مهار شده است اما همزمان با مهار آتش در این منطقه، در چند نقطه جداگانه از جنگل های ایلام آتش سوزی های مشابهی آغاز شده است.

 

این آتش سوزی ها از صبح امروز علاوه بر منطقه «شلم» ، در مناطق «چغاسبز» ، «ایوان» ، «پست دانشگاه» و «ملگشاهی» به وقوع پیوسته است.

 

مردم شهرهای متخلف استان ایلام با تلاش بسیار زیاد برای مهار آتش سوزی ها بسیج شده و از گسترش آتش تا حدود زیادی جلوگیری نموده اند.

 

متاسفانه مهار آتش با کمترین امکانات ممکن در حال انجام است و علی رقم وسعت آتش سوزی و اهمیت جنگل های بلوط زاگرس، هنوز حتی یک هلی کوپتر برای امدادرسانی و مهار آتش به منطقه اعزام نشده است.

 

علت اصلی آتش سوزی های ایلام هنوز مشخص نیست اما به دلیل وقوع حریق در نقاط مختلف و کاملا جداگانه ولی بصورت همزمان، احتمال عمدی بودن آتش سوزی ها را تقویت کرده است.

 

وسعت آتش سوزی ها مجموعا در حدود یکصد هکتار برآورد شده و تاکنون تعداد زیادی درخت کهنسال بلوط خاکستر شده و یا آسیب جدی دیده است.

 

تصاویر زیر مربوط به آتش سوزی شب گذشته و صبح امروز در مناطق جنگلی ایلام و تلاش نیروهای مردمی و دولتی برای مهار آتش است:

 

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...