صید و سم گیری از ۱۳۰ مار افعی در پارک ملی لار

صید و سم گیری از ۱۳۰ مار افعی در پارک ملی لار

صیادان موسسه سرم سازی رازی که از نیمه دوم اردیبهشت ماه سال جاری با اخذ مجوزهای لازم از سازمان حفاظت محیط زیست و زیر نظر اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران وارد پارک ملی لار شده اند تاکنون ۱۳۰ حلقه افعی قفقازی را صید نموده اند.

سپس با حضور کارشناسان این موسسه در پارک ملی لار سم گیری از ۱۳۰ حلقه مار زنده گیری شده صورت گرفت و پس از اتمام فرآیند سم گیری این مارها مجددا در زیستگاه رهاسازی گردیدند.

تنوع زیستی و حیات وحش کارکردهای بسیار مهمی در اکوسیستم دارند و کالاها و خدمات فراوانی را در اختیار انسان قرار می هند که از اهمیت بالایی برخوردار است.

یکی از کاربردهای مهم مارهای سمی استفاده از سم آنها جهت امور تحقیقاتی، تولید انواع داروها و تولید پادزهر جهت مقابله با مارگزیدگی می باشد که در این رابطه، موسسه واکسن و سرم سازی رازی سال های طولانی است که در کشورمان فعالیت می کند.

به منظور حفاظت مناسب از گونه های سمی مارها و جلوگیری از تلفات آنها و نیز ساماندهی و نظارت بر صید و سم گیری از مارها، سازمان حفاظت محیط زیست توافقنامه ای را در سال ۱۳۸۶ با موسسه سرم سازی رازی به امضاء رسانید که بر اساس آن سم گیری تحت نظارت سازمان محیط زیست و درون زیستگاه انجام شده و پس از هر بار سم گیری، مارها رهاسازی شوند.

این تفاهم نامه جهت جلوگیری از حمل و نقل مارها و افزایش مرگ و میر ناخواسته آنها حین جابجایی و سم گیری انجام شده است چراکه صید غیرمجاز و یا تلفات ناخواسته مارها در آینده باعث کاهش جمعیت این گونه ها و یا احتمالا حذف مارهای سمی از چرخه طبیعت خواهد شد.

 

موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی فعالیت خود را در سال ۱۳۰۳ تحت نظارت وزارت فلاحت و فوائد عامه (وزارت کشاورزی وقت) با تحقیقات پیرامون راه های مبارزه با بیماری خانمانسوز طاعون گاوی که با تلف کردن صدها هزار راس گاو، حیات دامی کشور را مورد تهدید قرار داده بود آغاز کرد و پس از مدت کوتاهی با تولید و عرضه واکسن موثر علیه بیماری طاعون دوره نوینی از مبارزه علیه بیماری ها را در کشور پایه گذاری نمود.

این موسسه در حال حاضر در زمینه تحقیقات و تولید انواع سرم های ضد مار گزیدگی، ضد عقرب گزدیگی، ضد دیفتیری، ضد کزاز، انواع واکسن های انسانی و دامی و انواع سرم های خونی فعالیت می کند.

در لوگوی انجمن داروسازان و سازمان نظام پزشکی ایران ماری نشان داده می شود که یک جام بالا رفته است.

در افسانه ها آمده است مار بود که شهر رُم را از بیماری طاعون نجات داد و به پاس این کار، در سر راهش جام شرابی نهادند تا از آن بنوشد و از آن پس مار به نماد پزشکی و داروسازی تبدیل شد.

مار از گذشته های بسیار دور و در افسانه های کهن، نماد سلامتی و تندرستی بوده است. در برخی از منابع ریشه کلمه «بیمار» را بی مار می داند یعنی کسی که مار ندارد.

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...