امید تازه در محافظت از تنها پستاندار دریای خزر

امیدی تازه در محافظت از تنها پستاندار دریای خزر

مسئول مرکز درمانی و تحقیقاتی فک خزر با بیان اینکه این مرکز تنها مرکز امداد و نجات فک خزر در سه استان حاشیه دریای خزر است، گفت: از زمان تأسیس این مرکز تاکنون ۵۴ قلاده فک در سواحل ایران نجات یافتند.

به گزارش خبرگزاری مهر، امیر صیاد شیرازی در ارتباط با فعالیت های این مرکز گفت: علاوه بر اطلاع رسانی و آموزش دانشجویان و ماهیگیران و همچنین، کارهای تحقیقاتی در زمینه مطالعه لاشه فک ها، این مرکز کار امداد و نجات فک خزر را نیز انجام می دهد.وی ادامه داد: من و همکاران در مرکز درمانی و تحقیقاتی فک خزر معمولاً فک های به دام افتاده در تور ماهیگیری را معاینه کرده و اگر به لحاظ سلامتی مشکلی نداشته باشند، پس از پلاک گذاری و ثبت اطلاعات بیومتریک هر فک، آن ها را در دریا رها می کنیم.

صیاد شیرازی در ارتباط با چگونگی شکل گیری مرکز درمانی و تحقیقاتی فک خزر گفت: فعالیت های پروژه امداد و نجات فک خزر در سال ۲۰۰۸ به طور رسمی، در سواحل ایران شروع شد و از آن زمان تا کنون، ۵۴ قلاده فک که در تور ماهیگیران ایرانی به دام افتاده بودند، نجات یافته و پس از تیمارهای اولیه، به زیستگاه طبیعی خود در دریای خزر بازگردانده شدند.به گفته وی، گروه امداد و نجات فک خزر در ابتدا، در فضای باز کار می کرد؛ اما از آنجائیکه برای نگهداری فک های مجروح نیاز به فضای بسته و بیمارستانی بود، شرکت مادر تخصصی مدیریت ماهیان خاویاری استان گلستان، این بخش را در جزیره آشوراده در اختیار آن ها قرار داد.

صیاد شیرازی ادامه داد: مرکز درمانی و تحقیقاتی فک خزر در استان گلستان قرار دارد اما گروه امداد و نجات فک خزر هر سه استان گیلان، مازندران و گلستان را پوشش می دهد. من و همکاران در میان استان ها رفت و آمد داریم و هر زمان گزارشی درباره فک خزر به ما برسد، با یک آمبولانس به محل رفته و در صورت نیاز به درمان و بستری، فک مجروح را از استان های دیگر به مرکز انتقال می دهیم.مسئول مرکز درمانی و تحقیقاتی فک خزر، گفت: گروه امداد و نجات فک خزر به عنوان گارد ساحلی نیز محسوب می شود. یک تا دو بار در ماه، گروه ما گشت دریایی و گشت ساحلی در منطقه دارد. ما در مناطق ساحلی که امکان حضور فک در آنها وجود دارد، گشت زده و اگر لاشه یا فک بیمار مشاهده کنیم، به آنها رسیدگی می کنیم.

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...