پلنگ نر، یک پلنگ ماده و توله اش در سراوان

تصویربرداری شگفت انگیز از یک پلنگ نر، یک پلنگ ماده و توله اش در سراوان

شش سال از آخرین گزارش مستند از حضور پلنگ در منطقه حفاظت شده کوه بیرک در استان سیستان و بلوچستان می گذرد.

در طی این مدت بارها گزارشاتی مبنی بر مشاهده و یا حمله پلنگ به دامهای اهلی بومیان و عشایر منطقه به ثبت رسیده است.

 

کارشناسان محیط زیست شهرستان سراوان از مدتها قبل با انجام تحقیقات میدانی و بررسی های گسترده سعی نموده اند تا ضمن اطمینان از حضور پلنگ در منطقه، مشخص شدن تعداد و جنسیت پلنگ ها، نوع رژیم غذایی و سایر اطلاعات مورد نیاز بتوانند در جهت حفاظت و مدیریت هرچه بهتر این گونه ارزشمند در کوهستان بیرک اقدام کنند.

 

 

به همین منظور آقای موسی دهقان نژاد رئیس اداره حفاظت محیط زیست سراوان به همراه محیط بانان این اداره و کارشناسان محیط زیست سیستان و بلوچستان پس از ردیابی مسیرهای تردد و نقاط احتمالی حضور پلنگ، اقدام به نصب چند دوربین تله ای در نقاط مختلف منطقه بیرک نمودند.

آنها برای جلب توجه و کشاندن پلنگ در مقابل دوربین ها از طعمه غیر زنده از جمله لاشه یک الاغ در مقابل یکی از دوربین ها استفاده نمودند.

پس از مدتها سعی و تلاش و جابجایی دوربین ها نهایتا حدود ۱۰ روز قبل یکی از دوربین های تله ای نصب شده تصاویر و فیلم زیبایی را از یک ماده پلنگ به همراه توله اش را به ثبت رساند.

تصاویر ثبت شده نشان می دهند که توله پلنگ که توله سال قبل است و هنوز از مادر خود جدا نشده به دنبال پلنگ ماده حرکت کرده و جست و خیز می کند.

همچنین تصاویر یکی دیگر از دوربین ها پلنگ نر و بزرگ جثه ای را نشان می دهد که در مقابل دوربینی که روبروی لاشه الاغ نصب گردیده حاضر شده و به تغذیه از لاشه می پردازد.

نکته جالب توجه اینجاست که جمعیت طعمه های طبیعی پلنگ در منطقه حفاظت شده کوه بیرک بسیار اندک است. این منطقه زیستگاه گراز نیست، همچنین جمعیت کل و بز و قوچ و میش وحشی در آن بسیار اندک (مجموعا کمتر از ۷۰ راس) می باشد.

در واقع یکی از طعمه های اصلی پلنگ ها در این منطقه دام های اهلی عشایر و بومیان می باشد و در طی سال های اخیر بارها گزارشات متعددی از تلف شده دام اهلی ازجمله بز، گوسفند و بچه شتر بر اثر حملات پلنگ به ثبت رسیده است.

اما با آموزش های ارائه شده و فعالیت های صورت گرفته درمیان جوامع محلی، طی سال های گذشته حتی یک مورد مرگ و میر پلنگ بدست دامداران در این منطقه گزارش نشده است.

تصویربرداری از یک پلنگ نر، یک پلنگ ماده و توله اش در بخش کوچکی از منطقه حفاظت شده کوه بیرک و در فاصله مکانی کمی از یکدیگر، نشان دهنده حضور تعداد بیشتر و پویایی جمعیت پلنگ در این منطقه است

اما این موضوع عزم مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست برای جبران خسارت و یا بیمه نمودن دام های اهلی بومیان سراوان را می طلبد تا در زمانیکه که هر روز از گوشه و کنار کشور اخبار تلخی از کشته شدن پلنگ ها به گوش می رسد، امنیت این زیستگاه ارزشمند که جمعیت مناسب و پویایی از پلنگ را در خود جای داده همچنان حفظ شود.

با تشکر از زحمات دکتر محمودی مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان، موسی دهقان نژاد رئیس اداره محیط زیست سراوان و کارشناسان و محیط بانان پرتلاش این استان

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...