پلنگ شیراز تلف شد

پلنگ شیراز تلف شد

ماده پلنگ جوانی که بر اثر برخورد با خودرو در محور شیراز – خرامه آسیب دیده و به منظور تکمیل مراحل تشخیص و درمان بوسیله هواپیما به دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران منتقل شده بود، متاسفانه حین انجام مراحل درمانی از بین رفت.

ماده پلنگ جوان و آسیب دیده بامداد دیروز (پنجشنبه) از طریق هواپیما به تهران منتقل شده و جهت تکمیل مراحل تشخیص و درمان به بیمارستان دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران منتقل شد.

در ورودی بیمارستان با پرتاب دارت حاوی مواد بیهوشی، پلنگ بیهوش شده و ابتدا به برای تهیه عکس رادیوگراف به رادیولوژی منتقل شد.

متخصص رادیولوژی در تصاویر رادیوگراف چند شکستگی را در ناحیه لگن و دست پلنگ تشخیص داد و حیوان به بخش سی تی اسکن انتقال یافت.

تصاویر متعدد سی تی اسکن در ابعاد و زوایای متخلف تهیه شده و و وجود شکستگی های فوق و همچنین تجمع هوا در کنار یکی از شش های پلنگ بر اثر ضربه وارده توسط اتومبیل را تایید نمود.

همچنین در تصاویر سی تی اسکن از جمجمه مشخص شد فک آسیب دیده پلنگ نیاز به جراحی دارد.

پلنگ به اتاق عمل منتقل شده و طی عملی که بیش از حدود ۲ ساعت به طول انجامید فک آسیب دیده و زبان پلنگ تحت جراحی قرار گرفت.

همچنین نتیجه آزمایش خونی که بر اساس خونگیری در ابتدای ورود پلنگ به بیمارستان انجام شده بود مشخص شده و نشان از وجود عفونت شدید در بدن حیوان داشت.

پس از انجام عمل جراحی، پلنگ مجددا برای تهیه اسکن از فک و جمجمه به سی تی اسکن منتقل شد که در حین انجام اسکن علایم حیاتی جانور ازجمله تنفس حیوان قطع شد.

بلافاصله گروهی از متخصصین برای احیا و بازگرداندن علائم حیاتی حیوان وارد عمل شدند اما تلاش های متعدد آنها برای احیا بی نتیجه بود و پلنگ از بین رفت.

پس از برخورد با خودرو و آسیب دیدگی پلنگ، تلاش های بسیار زیادی توسط دامپزشکان شیراز، محیط زیست استان فارس، دامپزشکان و کارشناسان سازمان محیط زیست و دامپزشکان دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران صورت گرفت و اقدامات زیادی در شیراز و تهران ازجمله انتقال پلنگ با هواپیما به تهران و اقدامات پیشرفته درمانی صورت گرفت اما متاسفانه به دلیلی که هنوز کاملا مشخص نیست پلنگ از بین رفت.

قرار است پس از انجام کالبد گشایی طی روزهای آینده علت دقیق مرگ جانور مشخص شده و طی گزارشی اعلام گردد.

مطالب مرتبط...

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...