بازداشت ۶ تبعه امارات در کرمان به همراه ۶ باز شکاری

بازداشت ۶ تبعه امارات در کرمان به همراه ۶ باز شکاری و نامه ای مبنی بر مجوز تردد و آموزش پرواز به شاهین ها از اداره کل حفاظت محیط زیست هرمزگان

 

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: بر اساس اطلاعات موثق دریافتی دو روز قبل (سه شنبه) شش نفر اعراب کشور امارات به همراه شش باز شکاری (شاهین) و دو دستگاه خودوروی تویوتا لندکروز درحالی توسط نیروهای یگان محیط زیست و نیروی انتظامی استان کرمان بازداشت شده اند که نامه ای محرمانه از اداره کل حفاظت محیط زیست هرمزگان مبنی بر اجازه تردد در سطح استان هرمزگان و آموزش پرواز به بازهای خود را در دست داشته اند !

 

شش تبعه کشور امارات که دو ایرانی نیز آنها را همراهی میکرده پس از خروج عمدی یا سهوی از مرز جغرافیایی استان هرمزگان و ورود به استان کرمان، توسط پاسگاه انتظامی دولت آباد متوقف شده و با مشاهده بازهای شکاری درون خودروها توسط مامورین، نیروهای محیط زیست شهرستان ارزوئیه کرمان در جریان موضوع قرار گرفته اند.

 

با حضور محیط بانان و تفتیش از خودروهای مربوطه ۶ پرنده شکاری شاهین و اجزای بدن یک هوبره کشف و ضبط شده است.

 

نیروهای محیط زیست استان کرمان نیز برحسب وظیفه قانونی، اتباع امارات و همراهانشان را طی صورتجلسه ای به مقامات قضایی معرفی نموده و شاهین ها نیز تا تعیین تکلیف نهایی توقیف و در اختیار محیط زیست کرمان می باشد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان کرمان در گفت وگو با پایگاه خبری دیده بان ضمن تایید بازداشت شش نفر از اتباع کشور امارات در این باره گفت: ساعت ۱۶٫۳۰ بعد از ظهر روز سه شنبه (۹۳/۱۰/۳۰) گروهی متشکل از شش نفر از اتباع کشور امارات و دو ایرانی هنگامیکه از جاده آسفالته دولت آباد در حرکت بوده اند توسط مامورین انتظامی مستقر در پاسگاه دولت آباد متوقف شده و مورد بازرسی قرار می گیرند.

محمود صفرزاده اظهار داشت: مامورین نیروی انتظامی پس از مشاهده شش پرنده شکاری درون خودروها مراتب را به اداره محیط زیست شهرستان ارزوئیه اطلاع می دهند و با حضور محیط بانان مقداری گوشت در یکی از خودروهای مذکور کشف می شود که به اعتقاد نیروهای ما گوشت هوبره است اما اتباع اماراتی ادعا نموده اند گوشت ها متعلق به کبوتر است که این موضوع دردست بررسی می باشد.

صفرزاده گفت: متخلفین به شهرستان بافت کرمان منتقل شده و کاملا در چهارچوب ضوابط و مقررات، طی صورتجلسه ای به مراجع قضایی تحویل شده اند. هم اکنون پرونده ای در این زمینه در مراجع قضایی تشکیل شده و زوایای این پرونده در حال تحقیق و بررسی می باشد.

تلاش های خبرنگار دیده بان به منظور انجام مصاحبه با مدیرکل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان به دلیل فوت دایی ایشان بی نتیجه ماند.

 

به گزارش پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، نکته قابل توجه اینجاست که شیوخ عرب و همراهانشان نامه ای از اداره کل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان در اختیار داشته اند که به طی نامه مذکور به آنها اجازه تردد در کلیه زیستگاه های استان هرمزگان و انجام آموزش پرواز به بازهای شکاری داده شده است !

آیا شیوخ عرب همراه شش پرنده ای که برای شکار تعلیم دیده اند به قصد تمرین پرواز برای بازهای خود در فصل مهاجرت هوبره وارد کشور شده اند؟ و آیا بازهای شکاری آنها پرواز بلد نبوده اند؟

آیا امکان نداشت به این پرندگان شکاری در کشور امارات آموزش پرواز بدهند و باید بپذیریم که حتما می بایست در فصل مهاجرت هوبره وارد ایران شده و دشتهای هوبره خیز جنوب کشور را با دو خودروی لندکروز درنوردند تا به بازهای خود آموزش پرواز بدهند؟

امید است اداره کل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان توضیح قابل قبولی پیرامون اقدام عجیب خود درخصوص صدور مجوز تردد و آموزش پرواز در زیستگاه های این استان برای افرادی که در فصل مهاجرت هوبره همراه بازهای شکاری وارد کشور شده اند به افکار عمومی ارائه نماید.

شاهین هایی که در اختیار اعراب حوزه خلیج فارس هستند برای شکار سایر جانوران به خصوص هوبره آموزش دیده اند و ورود اتباع این کشورها به مناطق جنوبی کشور در این زمان و همزمان با فصل مهاجرت هوبره به انگیزه شکار هوبره توسط بازهای شکاری (قوشبازی) انجام می شود.

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...