تلاش برای بازگرداندن یک آهوی جوان به زندگی عادی

تلاش برای بازگرداندن یک آهوی جوان به زندگی عادی

دکتر شکیبا و همکارانش در اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان این روزها در حال تلاش برای بازگرداندن یک آهوی جوان به زندگی عادی هستند.

آهویی که به دلیل خودخواهی انسان ها نه تنها از زندگی طبیعی فاصله گرفته است به دلیل ضایعات جسمی وارد شده، از رفتار و زندگی عادی نیز محروم است.

 

 

در تاریخ ۹۳/۲/۱ به دنبال دریافت اطلاعاتی مبنی بر نگهداری غیرمجاز یک آهو در انباری واقع در شهرستان گالیکش، نیروهای یگان محیط زیست استان گلستان پس از دریافت حکم قضایی وارد انبار مربوطه شدند.

 

در جریان بازرسی از این مکان یک آهوی نر یکساله که در شرایط بسیار نامناسبی نگهداری میشد کشف و به اداره محیط زیست منتقل گردید.

 

 

همچنین یک نفر متخلف در این رابطه دستگیر و پس از تنظیم پرونده تخلف، جهت سیر مراحل قانونی تحویل مقامات قضایی گردید.

بر اساس اعترافات متهم این آهو سال گذشته در بدو تولد از پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم در استان خراسان شمالی زنده گیری و به شهرستان گالیکش منتقل شده است.

 

 

متاسفانه تغذیه و شرایط نگهداری نامناسب منجر به رشد غیرطبیعی شاخ ها، سم و دست و پای آهو گردیده است و به دلیل ضایعات جسمی، همچنین تغذیه دستی و اخت با انسان امکان رهاسازی مجدد این آهو در طبیعت وجود ندارد.

اما ماجرا به همین جا ختم نمیشود. این آهو به جهت نگهداری در یک دخمه بسیار تنگ و کوچک حتی توان ایستادن نداشته است، بنابراین مفصل های پای حیوان تغییر شکل یافته و آهوی جوان حتی توان راه رفتن ندارد.

همچنین به دلیل تغذیه نامناسب، علاوه بر ایجاد عارضه گوارشی، این آهو بسیار ضعیف و ناتوان شده است.

دکتر مسعود شکیبا و همکارانش در اداره محیط زیست استان گلستان این روزها در حال تلاش برای بازگرداندن این آهوی جوان به شرایط عادی زندگی هستند تا اگرچه امکان رهاسازی و زندگی در طبیعت برای این حیوان وجود نداشته و تا پایان عمر از جست و خیز کردن در دشتها محروم است لااقل بتواند راه برود و بطور عادی غذا بخورد.

سم های این آهو که به دلیل شرایط نامناسب نگهداری و عدم تحرک، دچار رشد غیرطبیعی شده است به کمک قیچی مخصوص و سوهان ترمیم می شود.

همچنین آهوی جوان تحت سرم تراپی قرار دارد تا با دریافت مواد مورد نیاز، شرایط ضعف جسمانی و کمبودهای تغذیه ای آهو کمی برطرف شود.

آهوی جوان که به تنهایی قادر به حرکت کردن نیست روزانه دقایقی را به کمک دکتر شکیبا و همکارانش راه میرود.

البته دکتر شکیبا معتقد است مفصل های تغییر شکل یافته دست و پاهای آهو قابل اصلاح و برگشت به شرایط عادی نیستند و تلاش آنها صرفا جهت بهبود نسبی شرایط حیوان می باشد.

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...