کشف ۶۲ سنجاب ایرانی از قاچاقچیان حیات وحش در بانه

کشف ۶۲ سنجاب ایرانی از قاچاقچیان حیات وحش در بانه

 

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: نبروهای یگان محیط زیست شهرستان بانه در استان کردستان طی دو روز تعداد ۶۲ عدد سنجاب ایرانی را از قاچاقچیان حیات وحش کشف و ضبط نمودند که متاسفانه به دلیل شرایط نامناسب نگهداری توسط متخلفان و نوزاد بودن اکثر سنجاب ها ۲۰ از آنها تلف شدند.

 

رئیس اداره محیط زیست شهرستان بانه در این باره به خبرنگار دیده بان گفت: در تاریخ ۱۳۹۳/۱/۱۶ نیروهای یگان محیط زیست بانه با همکاری نیروی انتظامی در محور خروجی این شهرستان در بازرسی از یک دستگاه اتوبوس که از بانه به مقصد تبریز در حرکت بود تعداد ۳۰ عدد سنجاب ایرانی را کشف و ضبط نمودند.

 

رسول حاج اسماعیلی افزود: راننده اتوبوس که مدعی بود کارتن حاوی سنجاب ها را جهت انتقال به مقصدی در تبریز از عده ای ناشناس تحویل گرفته است، به منظور روشن شدن ابعاد ماجرا و معرفی فروشندگان و خریدار، بازداشت و تحویل مقامات قضایی گردید.

 

همچنین در تاریخ ۱۳۹۲/۱/۱۷ محیط بانان در جریان گشت و کنترل در مناطق جنگلی شهرستان بانه ۵ نفر شکارچی غیرمجاز را دستگیر و از متخلفین تعداد ۳۲ عدد سنجاب ایرانی به همراه ۴ عدد تبر کشف و ضبط گردید.

 

حاج اسماعیلی گفت: هر پنج متخلف پس از دستگیری تحویل مراجع قضایی شده و با دستور مقام قضایی بصورت موقت بازداشت شدند.

از مجموع ۶۲ سنجاب کشف شده تعداد ۱۰ عدد که بالغ و سالم بوده و قالبیت رهاسازی داشتند در رویشگاه های بلوط رهاسازی شدند.

تعدادی از این سنجاب ها نوزاد هستند و باید با سرنگ به آنها شیر داد. به دلیل ضعف جسمانی همچنین شرایط نامناسب حمل و نقل و نگهداری توسط شکارچیان غیرمجاز، متاسفانه تاکنون ۲۰ عدد از سنجاب های کشف شده تلف شده اند

 

رسول حاج اسماعیلی افزود: در تلاش هستیم ۳۲ نوزاد دیگر را با ایجاد شرایط و تغذیه مناسب حفظ کنیم تا در صورت رسیدن به سن و جثه ایده آل در طبیعت رهاسازی شوند.

 

شهرستان بانه به دلیل وجود جنگل های بلوط، زیستگاه مناسبی برای سنجاب محسوب می شود اما متاسفانه همواره این جانور زیبا مورد تاراج و شکار قاچاقچیان حیات وحش قرار می گیرد.

 

سنجاب ها به دلیل مخفی نمودن بذر بلوط در زیر خاک نقش بسیار مهمی در رویش و حفظ جنگل های بلوط بر عهده دارند و همچنین به عنوان طعمه ضامن بقایای بسیاری از گوشتخواران از جمله روباه، شغال و پزندگان شکاری می باشند.

 

شکارچیان غیرمجاز ضمن سوراخ کردن تنه درختان بلوط بوسیله تبر، نوزادان سنجاب از داخل لانه ها برداشته و همچنین با آتش زدن درختان بلوط و ایجاد دود، سنجاب های بالغ را از لانه خود در داخل در درخت بیرون کشیده و با کیسه های مخصوصی به دام می اندازند.

 

قاچاقچیان، سنجاب ایرانی را به استان های دیگر خصوصا استان تهران منتقل کرده و به نام های دیگر از جمله سنجاب خارجی و غیره به عنوان حیوان خانگی و با قیمت گزاف به فروش می رسانند.

صید غیرمجاز و فروش به عنوان حیوان خانگی موجب کاهش شدید جمعیت سنجاب در رویشگاه های بلوط شده و نسل این گونه ارزشمند را در خطر انقراض قرار داده است.

در حال حاضر نرخ ضرر و زیان قابل پرداخت بابت صید و شکار غیرمجاز هر سنجاب ایرانی معادل سه میلیون و پانصد هزار ریال تعیین شده است.

 

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...