زنان شکارچی غیرمجاز، معضل جدید محیط زیست کشور

زنان شکارچی غیرمجاز، معضل جدید محیط زیست کشور

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: گروهی از شکارچیان غیرمجاز که طی سه سال گذشته بصورت خانوادگی مبادرت به شکار غیرمجاز حیوات وحشی می نمودند توسط نیروهای یگان محیط زیست شهرستان تربت حیدریه شناسایی و دستگیر شدند.

در این گروه خانوادگی، هم زنان و هم مردان مبادرت به شکار غیرمجاز نموده و هربار در پوشش تفریح خانوادگی و با مخفی نمودن آثار جرم توسط زنان از دست مامورین فرار میکردند.

مهندس پشم چی رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان تربت حیدریه در این باره گفت: این گروه خلاف کار بصورت خانوادگی به شکار میرفتند تا مامورین به آنها شک نکنند و هر بار که محیط بانان به حضور این خانواده و خودروی آنها که یک دستگاه جیپ قرمز رنگ بود، در مناطق مشکوک شده و قصد بازرسی از آنها را داشتند، زنها لاشه و ادوات شکار را در زیر چادر خود مخفی میکردند. بنابراین به دلیل محدودیت های شرعی و قانونی، امکان بازرسی کامل متخلفین توسط محیط بانان میسر نمیشد.

پشم چی افزود: به همین منظور طی هماهنگی با مقام قضایی و صدور حکم قضایی بازرسی از منزل، نیروهای یگان محیط زیست با همکاری پلیس اطلاعات و امنیت شهرستان تربت حیدریه وارد منزل مسکونی متخلفین شده و به تفتیش و بازرسی از خانه پرداختند.

 

در جریان بازرسی از خانه متخلفان، یک قبضه اسلحه وینچستر پنج تیر غیرمجاز، تعدادی فشنگ غیرمجاز، مقدار زیادی آثار شکار غیرمجاز حیات وحش از جمله پوست، گوشت و سر قوچ وحشی، لاشه تعداد زیادی باقرقره، لاشه تعدادی کبوتر وحشی و لاشه سایر پرندگان وحشی و همچنین تعداد زیادی فیلم و عکس از شکار غیرمجاز خانوادگی، کشف و ضبط گردید.

 

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان تربت حیدریه گفت: متهمین بازداشت و پس از تشکیل پرونده به همراه مدارک جرم تحویل مقامات قضایی شدند.

 

مهندس پشم چی گفت: متاسفانه طی سال های اخیر تعداد زیادی سلاح شکاری به بانوان واگذار شده است که به دلیل خلع قانونی در مورد چگونگی بازرسی و یا برخورد قانونی با شکارچیان زن غیرمجاز، محیط بانان در برخورد با شکارچیان زن در زیستگاه های طبیعی و خودروهای شکارچیان همراه با سرنشین زن بلاتکلیفند!

 

پشم چی عاجزانه از همه مسئولین امر تقاضا کرد برای حفظ ذخایر ژنتیکی و سرمایه های ملی در مقابل این پدیده شوم از محیط بانان حمایت نموده و با توجه به اینکه امکان حضور محیط بان زن یا همراهی مامور زن در گشت و کنترل زیستگاه ها وجود ندارد، راهکارهای لازم را ارائه نموده و حمایت های لازم قانونی از مامورین در برخورد با موارد مشابه را بعمل آورند.

پشم چی با ابراز تاسف شدید از این پدیده گفت: شهرستان تربت حیدریه از معدود شهرستان هایی است که در آن تعداد زیادی از خانم ها سلاح شکاری خریداری کرده و به شکار غیرمجاز حیوانات وحشی در عرصه های طبیعی می پردازند.

 

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...