دو توله خرس سیاه آسیایی در باغ مرکبات در شهرستان رودان

ورود دو توله خرس سیاه آسیایی به یک باغ مرکبات در شهرستان رودان

 

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: دو توله خرس سیاه آسیایی از گونه های نادر و بشدت در معرض انقراض، حدود سه هفته است که با ورود به باغی در روستای برنطین از توابع شهرستان رودان در استان هرمزگان از میوه های این باغ تغذیه می کنند.

 

با اطلاع صاحب باغ به اداره محیط زیست شهرستان رودان، کنترل توله ها برای جلوگیری از وارد آمدن آسیب احتمالی و جستجوی کوه های اطراف برای یافتن ردی از خرس مادر آغاز شده که البته بی نتیجه بوده است.

 

ریاضی فر معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان در این باره به خبرنگار دیده بان گفت: حدود سه هفته است که این دو توله خرس سیاه هر شب وارد یک باغ مرکبات در قلب روستای برنطین شده و از پرتغال های باغ تغذیه می کنند.

 

خوشبختانه صاحب باغ با وجود آسیب زیاد به محصولاتش بسیار مسئولانه عمل کرده و نه تنها آسیبی به توله خرس ها وارد نکرده مراتب را به اداره محیط زیست گزارش داده است.

ریاضی فر افزود: اثری خرس مادر وجود ندارد و با وجود جستجوی گسترده در کوه های اطراف روستا توسط محیط بانان، هیچ ردی نیز از مادر توله ها بدست نیامده است.

وی گفت: توله خرس ها هیچ ترسی از انسان ندارند و به راحتی می توان به آنها نزدیک شد. حتی چند روز قبل پس از ورود شبانه به این باغ و تغذیه از درختان، صبح روز بعد از باغ خارج نشدند و تمام روز را بالای یکی از درختان نخل داخل باغ را خوابیدند.

هم اکنون تیم تخصصی دامپزشکی از تهران برای بررسی موضوع و زنده گیری توله خرس ها عازم شهرستان رودان شده است و قرار است امشب عملیات زنده گیری توله خرس ها انجام شود تا در مورد وضعیت آنها تصمیم گیری شود.

اخبار تکمیلی در این زمینه بزودی اعلام خواهد شد.

 

خرس سیاه آسیایی یکی از گونه‌های آسیب‌پذیر در جهان است که زیرگونه بلوچی، که پراکندگی آن محدود به پاکستان و جنوب شرقی ایران در سه استان هرمزگان، کرمان و سیستان و بلوچستان است زیرگونه ای به شدت در معرض خطر انقراض است.

زیستگاه خرس سیاه در ایران تاکنون از جنوب نیکشهر تا سرباز در استان سیستان و بلوچستان و قسمت هایی از بشاگرد در استان هرمزگان و بخش هایی از استان کرمان از جمله پناهگاه حیات وحش زریاب در شهرستان بم گزارش شده است.

از بین رفتن زیستگاه های جنگلی خرس سیاه بر اثر خشکسالی، گسترش اراضی کشاورزی به ویژه باغات و قطع درختان برای استفاده به عنوان سوخت و دیگر مصارف، چرای دام اهلی و فشار آن بر زیستگاه های خرس، منجر به افزایش تقابل مردم محلی و خرس سیاه شده است. به نحوی که تخریب کندوهای عسل، تخریب محصولات باغی، حمله به دام و حتی حمله به انسان ها توسط خرس سیاه رو به افزایش گذاشته است و در نتیجه تعداد زیادی از خرس ها به خصوص توله های آنها توسط مردم بومی اسیر و کشته می شوند.

خرس سیاه آسیایی هم اکنون در فهرست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت (IUCN RED LIST) در طبقه در آستانه انقراض (CR) قرار دارد و هیچ آمار مشخصی از تعداد اندک باقیمانده جمعیت این گونه در کشور در دست نیست.

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...