حکم و حاشیه های دادگاه متهمین سلاخی خرسهای سمیرم

جلسه دادگاه متهمین کشتار و سلاخی سه قلاده خرس در شهرستان سمیرم امروز برگزار شد و هر کدام از متهمین به 18 ماه حبس تعزیری و 5 سال محرومیت از شکار و حمل اسلحه شکاری محکوم شدند.
این جلسه با حضور وکیل انجمن حمایت از حیوانات و مسئول اداره محیط زیست شهرستان سمیرم و بدون حضور متهمین برگزار شد و در مدت 40 دقیقه نماینده سازمان حفاظت محیط زیست و وکیل انجمن حمایت از حیوانات آخرین اظهارات خود را در مورد پرونده بیان داشتند.

در پایان رای دادگاه مبنی بر محکومیت متهمین به 18 ماه حبس تعزیری و 5 سال محکومیت از شکار صادر گردید.

حاشیه‌های دادگاه:

 

- در جلسه دادگاه هیچکدام از متهمین پرونده حضور نداشتند و دادگاه بصورت غیابی اقدام به صدور رای نمود.

- یکی از متهمین پرونده بنام حجت الله چوپانکاره متواری بوده و متهم دیگر بنام حمزه علی انصاری با قرار وثیقه بیست میلیون تومانی آزاد است.

در کمال ناباوری تمامی سخنان احمدرضا لاهیجان زاده مدیر کل وقت محیط زیست استان اصفهان که در شهریور ماه سال گذشته در مصاحبه با سبزپرس عنوان شده بود توسط قاضی دادگاه و نماینده محیط زیست تکذیب شد! در این مصاحبه لاهیجان زاده عنوان کرده بود که از این دو نفر سلاح غیر مجاز کشف شده است که سه سال محکومیت را برایشان به همراه خواهد داشت. همچنین در این مصاحبه لاهیجان زاده این دو نفر را از شکارچیان معروف منطقه نامیده بود که از لحاظ فرهنگ شکار از «کثیفترین» شکارچیان منطقه بوده که بیرحمانه به شکار میپردازند. همچنین عنوان شده بود که این شکارچیان سنگدل سال گذشته هم در جریان یک شکار غیر مجاز دستگیر شده بودند.  

- با توجه به تکذیب مطالب عنوان شده توسط مدیر کل محیط زیست استان اصفهان، جرم حمل اسلحه غیر مجاز و شکار در منطقه حفاظت شده و همچنین سابقه قبلی متهمین حذف شده و متهمین صرفا به جرم ورود به منطقه شکار ممنوع و شکار غیر مجاز محکوم شدند.

- قاضی پرونده به نظرات کاربران سایت انجمن حمایت از حیوانات اشاره کرده و خطاب به و کیل انجمن حمایت از حیوانات عنوان نمود که من تمامی این نظرات را با دقت مطالعه کرده ام. انجمن حمایت از حیوانات از کاربران سایت و صفحه فیسبوک خود در سوالی عنوان کرده بود که اگر شما بعنوان مدعی در برابر میز قاضی قرار بگیرید چه مجازاتی را از دادگاه برای متهم قتل خرسهای سمیرم در خواست خواهید کرد؟ پرینت بیش از 750 نظر کاربران سایت در 78 صفحه توسط وکیل انجمن به دادگاه تقدیم شده بود.

- در لایحه تقدیمی از طرف انجمن حمایت از حیوانات تعداد بیش از 20 عکس این جنایت قرار داده شده بود.

- وکیل انجمن حمایت از حیوانات از دادگاه خواست که با توجه به انعکاس بین‌المللی این جنایت حکمی را صادر کند که باعث حفظ آبروی کشور شود. در پاسخ قاضی دادگاه عنوان نمود که به شما قول میدهم حکم مناسبی صادر کنم.

- در پاسخ به وکیل انجمن که کشتار توله خرسها و رنج آنها را به دریده شدن شکم نوزاد انسان تشبیه نمود، قاضی پرونده برای لحظاتی چشمان خود را بست و مجددا عنوان نمود که حتما رای مناسبی صادر خواهم کرد.

- سال گذشته هنگامیکه مامورین برای دستگیری متهم پرونده منزل پدر وی را مورد جستجو قرار داده بودند موفق به کشف تعدادی سلاح غیر مجاز و فشنگ شده بودند که بواسطه آن پدر متهم دستگیر و سپس با قرار وثیقه 200 میلیون تومانی آزاد شده بود. اطلاعات بدست آمده حاکی است که بواسطه کهولت سن پدر نامبرده و همچنین منتسب بودن به خانواده ایثارگران پرونده فوق نیز با جریمه سه میلیون تومانی مختومه اعلام شده است.

- قبل از شروع جلسه دادگاه تعدادی از اهالی شهرستان سمیرم که برای امور اداری خود در ساختمان دادگاه حضور داشتند پس از شناخت وکیل انجمن، انزجار خود را از این اتفاق ابراز کردند و خواستند که انجمن بطور جدی پیگیر این پرونده باشد و برای متهمین درخواست اعدام کند!

- رئیس اداره محیط زیست سمیرم در پاسخ به اعتراض وکیل انجمن مبنی بر سهولت ارائه مجوز حمل سلاح عنوان نمود که سلاح و شکار جزئی از زندگی مردم این منطقه است و اکثر مردم این منطقه اسلحه دارند و با شکار بزرگ شده اند و اگر ما مجوز سلاح را در اختیارشان قرار ندهیم بطور قاچاق و غیر قانونی اقدام به خرید اسلحه خواهند کرد. ایشان از انجمن خواست که بجای اعتراض به سازمان محیط زیست برای ارائه مجوز حمل سلاح به سایر ارگانها اعتراض کند که پشت سر هم اقدام به ساخت کارخانه اسلحه سازی میکنند و آنها را بفروش میرسانند ولی در کشوری مثل هند حتی پلیس هم اسلحه ندارد و از ابزارهایی مانند باتوم استفاده میکند!

- برخورد مسئولین دادگستری و کادر اداری دادگستری شهرستان سمیرم با وکیل انجمن حمایت از حیوانات بسیار مناسب بود و همکاری مناسبی داشتند.1 نظر

  1. بهزاد حسن وندبهزاد حسن وندsays:

    عدالت اجرا نشد متاسفانه خاک بر سر قاضی به عنوان نماد عدالت در این پرونده